Patent Teşvikleri nelerdir?

201604.01
0

Tubitak ulusal ve uluslararası patent başvurularında araştırma ve inceleme süreçlerini desteklemektedir.
Ulusal patent başvurularında Türkiye ve Rusya patent ofislerinin istemiş olduğu araştırma ve inceleme ücretlerinin tamamını karşılamakta, diğer ofisler tercih edildiğinde ise 600 EURO ya kadar desteklemektedir.
Ayrıca ulusal patent başvurularında, incelemeli patent alındığında

Başvuru sahibine 3000 tl ödül verilmektedir, vekile ise ödül miktarı 2000 tl dir.
Vekilin ödüle hak kazanabilmesi için başvuruyu başından sonuna kadar takip etmesi gerekmektedir. başka bir vekille yapılan bir başvuru sonrasında vekil değişikliği olmuşsa, sonraki vekil İncelemeli patent belgesi alınsa dahi ödüle hak kazanamamaktadır.

Uluslararası patent başvurularında
Uluslararası Patent Başvuru Desteği (EPO, JPO ve USPTO nezdinde yapılan başvurular için 4,000 TL; WIPO nezdinde yapılan başvurular için 2,000 CHF)
Uluslararası İnceleme Raporu Desteği (JPO nezdinde yapılan başvurular için 10,000 TL; EPO, USPTO ve PCT üyesi diğer ülkelere yapılan başvurular için 5,000 TL
Uluslararası Tescil Ödülü (EPO, JPO veya USPTO nezdinde patent belgesi alınması durumunda başvuru sahibine verilecek 10,000 TL
Tüm destekler hibe olarak verilmektedir.

Tubitakın ayrıca buluşçulara ve arge çalışması yapan firmalara sağladığı arge destekleride bulunmaktadır. bu desteklerden faydalanmak için Tubitak’la görüşmek gerekmektedir.

Kaynak: Aydinpatent.net