22 Şubat 2022 - GENEL

Markalarınızda kullanmış olduğunuz renk kombinasyonlarının tescile konu olabildiğini biliyor muydunuz?

Markalarınızda kullanmış olduğunuz renk kombinasyonlarının tescile konu olabildiğini biliyor muydunuz? Sinai Mülkiyet Kanunu’nun getirmiş olduğu yeniliklerden biride firmaların logolarında yer alan renk kombinasyonlarının tescil edilmesinin kolay hale getirilmesidir. Markalarla ilgili 556 sayılı KHK zamanında tartışmaya açık olan bu konu artık daha somut hale gelmiş ve tescil süreci basitleştirilmiştir.

Markalarınızda yer alan renkler kullanım sonucu ayırtedicilik kazanmışsa renk markası için başvuru yapabilirsiniz. Örneğin Redbull’un ambalajında yer alan mavi gümüş renk koruma altındadır ve hiçbir firma bu 2 rengi enerji içeceklerinde yan yana getiremez. Bu tescil Redbull’un marka benzerliği dışında renk benzerliği halinde de rakiplerine müdahale etme fırsatını vermektedir.

Renk tescili için gerekli şartlar;

Tek renk yerine, renk kombinasyonundan oluşan bir logo (tek renklerde markanın kullanım sonucu ciddi bir ayırtedicilik kazanması gerekmektedir.)
Renklerin pantone renk kodları ile belirtilebilir olması gerekiyor

REDBULL RENK MARKASI

Renk marka başvuruları normal marka başvurusundan farksızdır. Emtia listesinden 1-45 arasında markanın kullanıldığı emtia seçilerek normal marka harcı ve hizmet bedeli ödenerek Türk Patent Kurumu nezdinde tescil sağlanabilmektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız

Saygılarımla